Wręczanie kwiatów na randce – Jak nie popełnić błędu?

Wręczanie kwiatów nigdy nie wychodzi z mody. Większość dziewczyn uwielbia dostawać świeże, pachnące bukiety. Pamiętaj, że na randce bardzo ważna jest forma wręczania kwiatów. Koniecznie zapoznaj się z głównymi zasadami oraz podstawową symboliką kolorów i gatunków.

Poniższy artykuł pomoże Ci w uniknięciu błędów, które mężczyźni często popełniają na randkach.

Bukiet kwiatów w wazonie

Savoir-vivre, który dotyczy wręczania kwiatów jest prosty i składa się z kilku ważnych zasad. Niestety w stresie związanym z randką, mężczyznom często zdarza się o nich zapomnieć.

Jeśli chcesz uniknąć niezręcznych sytuacji, kieruj się następującymi wskazówkami:

 1. Na pierwszej randce zrezygnuj z dużych, okazałych bukietów. Dziewczyna może przestraszyć się zbyt szybkich deklaracji z Twojej strony. Zamiast tego wybierz pojedynczy kwiat lub dyskretny bukiecik.
 2. Na randkach wręczaj wyłącznie kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe są ciężkie i problematyczne. Dziewczynie będzie trudno nieść podarunek podczas spotkania. Poza tym, nie wiesz czy Twoja wybranka ma ochotę na nową roślinę, która zostanie w jej domu na dłużej.
 3. Jeśli zaplanowałeś randkę w kinie, teatrze lub innym miejscu, w którym może być problem, co zrobić z kwiatami, zrezygnuj z zabierania bukietów. Zawsze możesz skorzystać z poczty kwiatowej, która dostarczy kwiaty nawet w walentynki.
 4. Unikaj kupowania kwiatów na dworze w mroźne i deszczowe dni. Taka wiązanka prawdopodobnie szybko zwiędnie i straci swój urok. Bukiet wręczony dziewczynie musi być świeży i pachnący.
 5. Kupiłeś bukiet przed randką? Wstaw go do wody w domu.
 6. Unikaj dawania parzystej liczby kwiatów, chyba że ich ilość ma coś oznaczać np. liczbę wspólnie spędzonych miesięcy, lat itd. Kwiaty w nieparzystej ilości prezentują się ładniej, szczególnie przy niewielkim bukiecie.
 7. Zawsze odwiń bukiet z papieru lub folii przed wręczeniem i podaj go dziewczynie pąkami do góry.
 8. Jeśli dziewczyna zaprosiła Cię do siebie, nigdy nie wręczaj kwiatów w progu. Zawsze najpierw wejdź do środka, zdejmij kurtkę i buty. Jeśli to możliwe, wyjdź z korytarza do głównego pomieszczenia. Jeśli jednak partnerka będzie chciała przyjąć kwiaty szybciej, nie utrudniaj jej tego.
 9. Podczas randki u dziewczyny w domu możesz również uzupełnić prezent o elegancki bukiet na kwiaty.
 10. Dobrym pomysłem jest wysłanie dziewczynie bukietu pocztą kwiatową. Możesz to zrobić po randce w ramach podziękowań za mile spędzony czas. W tym przypadku warto postawić na zaufaną firmę, która zatrudnia profesjonalnych florystów i kurierów. Firma dostarczy Twój bukiet z zachowaniem najwyższej dbałości. Nie zapomnij o bileciku z kilkoma miłymi słowami. Możesz również dołączyć pudełko czekoladek.

Co możesz wyrazić za pomocą kolorów kwiatów?

Czerwona róża

Obecnie symbolika kolorów kwiatów traci na znaczeniu, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. Czerwone róże to oznaka gorącego uczucia i miłości. Pozostaw je na późniejsze etapy związku.
 2. Białe kwiaty oznaczają niewinność. Często pojawiają się na ślubach lub np. chrzcinach dziecka dziecka. Unikaj białych róż na pierwszej randce.
 3. Uważaj na fioletowe bukiety. Wielu osobom kojarzą się ze smutkiem i tęsknotą. Właśnie dlatego najczęściej widzimy je na pogrzebach.
 4. Różowe kwiaty to idealny wybór na randki. Dzięki nim wyrazisz sympatię i przyjaźń. Z powodzeniem możesz kupić je również na inne okazje.
 5. Kolor żółty przez lata kojarzył się z zazdrością i zdradą. Obecnie to się zmienia i żółte kwiaty kojarzą się z sukcesem, nadejściem wiosny i innymi pozytywnymi uczuciami. Bukiet żółtych tulipanów to ulubione kwiaty wielu kobiet.
 6. Jeśli chcesz uniknąć błędnego odczytania Twoich intencji możesz postawić na kolorowy bukiet. Wtedy kolory kwiatów tracą swoją pierwotną symbolikę.

Jakie uczucia symbolizują poszczególne gatunki kwiatów?

Kiedy wybierasz kwiaty na randkę, kieruj się przede wszystkim preferencjami dziewczyny oraz ogólnymi zasadami, które podaliśmy na początku artykułu. Symbolika gatunków kwiatów nie ma już tak dużego znaczenia.

Zółte tulipany

Warto jednak wykorzystać potencjał gatunków, aby zasugerować swoje uczucia wobec dziewczyny. Nawet, jeżeli chodzi o wirtualne kwiaty lub bukiet dostarczony przez pocztę kwiatową, miłość w czasach pandemii wciąż jest możliwa. Dlatego warto pamiętać o najważniejszych zasadach.

Polecamy Ci kierować się następującymi wskazówkami:

 1. Frezje to świetna propozycja na randkę, jeśli chcesz uniknąć oklepanych rozwiązań (róże i tulipany). Te piękne kwiaty kojarzą się z radością, wyrażają szacunek, ale często są również odbierane jako zaproszenie do flirtu.
 2. Konwalie to delikatne kwiaty, które kojarzą się z niewinnością i nieśmiałością. Jeśli chcesz przekazać dziewczynie, że podoba Ci się jej uroda i wdzięk, warto wybrać tę opcję. Drugim kwiatem, który kojarzy się z łagodnością oraz niewinnością są stokrotki. Bukiet z tych kwiatów będzie dobrym pomysłem na randkę, ponieważ kojarzy się z radością i dobrobytem.
 3. Istnieje kilka gatunków kwiatów, których warto unikać na randkach (np. chryzantemy kojarzą się z pogrzebem, dlatego nigdy nie kupuj jej dziewczynie).
 4. Niezapominajka to zachęta do utrzymania przyjaźni i innej relacji na długie lata. W ten sposób przekazujesz dziewczynie, żeby zawsze o Tobie pamiętała.
 5. Goździkom i gerberom przypisuje się wiele znaczeń. Bukiety z tych kwiatów tworzą kolorowe, urokliwe kompozycje, dlatego nie wahaj się przed ich wyborem.
 6. Żonkil i hiacynt to kolejne gatunki, którym jeszcze do niedawna przypisywano negatywne uczucia. Obecnie kobiety doceniają ich urok i z reguły nie doszukują się złych intencji. Pachnące żonkile kojarzą się z wiosną i coraz częściej utożsamiamy je z nowym początkiem, szczęściem, a nawet bogactwem.

Marcin Kowalski

>
%d bloggers like this: